Beste mensen,

De marktkoopman droeg een donkere zonnebril. Het weer kon de aanleiding niet zijn. Het was grijs met een waterig zonnetje.
Ik vroeg hem: ‘Doet u Macron na?’
‘Ja’, zei hij, ‘Ik ben Macaron’. Want hij verkocht o.a. lekkere koeken. Hij legde uit dat hij vanwege een behandeling zijn ogen moest beschermen.

Deze week sprak president Macron een zaal toe tijdens het Wereld Economisch Forum in Davos. Hij droeg een flitsende zonnebril, want er was een adertje gesprongen in zijn oog en hij wilde niet de wereldleiders toespreken met bloeddoorlopen ogen. Dat zou niet bijdragen aan de wereldvrede. Er vliegen al genoeg bloeddoorlopen dreigementen rond in de huidige wereld.

Misschien was het wel gewoon ijdelheid. Een president moet er niet kwetsbaar of gekwetst uit zien. Vandaar die glimmende zonnebril, een vliegeniers model.
Niet zomaar één van € 15 of € 100. Zulke zonnebrillen zijn voor marktkoopmannen. De bril van Macron kost € 650.
Een president moet zich toch onderscheiden van gewone mensen als het gaat om attributen die iedereen gebruikt. Na zijn optreden in Davos is de bril niet aan te slepen. De fabrikant heeft een stop gezet op bestellingen.
Ik weet niet wie er allemaal zo’n bril willen, maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat we allemaal zo’n bril gaan dragen. Dan is het exclusieve eraf.

Hoewel, de meeste mensen zullen kiezen voor zo’n bril als die van de marktkoopman, alleen al omdat ze het geld niet hebben. Ik ben benieuwd hoe de mensen er volgende week bijlopen op de markt.

Met een hartelijke groet,
ds. Menso Rappoldt